Close
Hermitage Academy-30

Extra curricular clubs

MORNING / LUNCH-TIME CLUBS (MAY 22)

Monday        
Club Year Groups Run By Location Time
Sport Activities Year 7 Mr Gibbins Astroturf 12:10 - 12:50
Sport Activities Year 8 Mr Hardy Astroturf 13:10 - 13:50
Sport Activities Year 9 Mr Hardy Sports Hall 12:10 - 12:50
Hermitage Voices Year 11 Mrs McMullen Music 1 12:20 - 12:45
Upper Strings (Violin/Viola) All years Mr Stokoe Music 1 09:20 - 12:20
         
Tuesday        
Club Year Groups Run By Location Time
Mixed Sports All years Mr Martin Sports Hall 08:00 - 08:30
Sport Activities Year 7 Mrs Howe Sports Hall 12:10 - 12:50
Sport Activities Year 8 Mrs Hardy Sports Hall 13:10 - 13:50
Sport Activities Year 9 Mr Hardy Astroturf 12:10 - 12:50
Sport Activities Year 10 Mr Barron Astroturf 13:10 - 13:50
Cipher (code breaking) Club Year 7 (6th form support) Miss McKenzie MA3 12:10 - 12:50
David Attenborough Club Years 7 and 9 Mr Jenkins SC3 12:10 - 12:50
David Attenborough Club Years 8 and 10  Mr Jenkins SC3 13:10 - 13:50
Mindfulness Garden Club Years 7 and 9 Miss Powell/ Miss C Marshall TEC 6 12:10 - 12:50
Hermitage Voices Years 8 and 10  Mrs McMullen Music 1 13:20 - 13:45
Lower Strings (Cello/Double bass) All years Mr Pullen Music 2 12:10 - 13:10
Vocal All years Miss Steele Music 1 11:00 - 13:00
Enterprise Club Years 8 and 10  Mrs Marshall BUS 3 13:10 - 13:50
         
Wednesday        
Club Year Groups Run By Location Time
Mini Games All years Mr Barron Sports Hall 08:00 - 08:30
Sport Activities Year 7 Mr Barron Sports Hall 12:20 - 13:00
Sport Activities Year 8 Mr Martin Astroturf 13:15 - 13:55
Sport Activities Year 10 Mr Hardy Sports Hall 13:15 - 13:55
Sport Activities Year 11 Mr Gibbins Astroturf 12:20 - 13:00
Hermitage Voices Years 7 and 9  Mrs McMullen Music 1 12:20 - 12:45
Dance Club Years 8 and 10 Mrs Robson Dance Studio 13:20 - 13:50
Art Club Year 10 Miss Anderson/ Mrs Christie Art 13:20 - 13:50
Learn Romanian Years 7 and 9  Miss Petrescu MFL4 12:20 - 12:50
Learn Romanian Years 8 and 10 Miss Petrescu MFL4 13:20 - 13:50
Coding Club Years 8 and 10 Mr Teasdale IT2 13:25 - 13:55
Photoshop Club Years 7 and 9  Miss Taylor IT1  
Keyboard Club Year 7 (20 max) Mrs McMullen Music 2 12:20 - 12:45
Brass - (Trumpet/ cornet/ tenorhorn/ trombone/ baritone) All years Mr James Music 1 10:05 - 11:20
         
Thursday        
Club Year Groups Run By Location Time
Magic the Gathering club Years 7, 9 and 11 Mr Archer Hum 4 12:10 - 12:50
News and journalism Year 9 Mr Duggan MD 12:10 - 12:50
Cipher (code breaking) Club Year 8 (Y10 support) Miss McKenzie MA3 13:10 - 13:50
Eco Council Years 8 and 10 Mr Spedding SC10 13:15 - 13:55
Keyboard Club  Year 8 (20 max) Miss Hall Music 2 13:20 - 13:45
Guitar All years Mr Taylor Music 1 11:00 - 12:00
         
Friday        
Club Year Groups Run By Location Time
Mixed Sports All years PE Sports Hall 08:00 - 08:30
Sport Activities Year 8 Mrs Hardy Sports Hall 13:10 - 13:50
Sport Activities Year 10 Mrs Howe Astroturf 13:10 - 13:50
Games Club Years 7 and 9 Mrs Ford HUM6 12:10 - 12:50
Magic the Gathering club Years 8 and 10 Mr Archer Hum 4 13:10 - 13:50
Woodwind (Flute/ Saxophone/ Clarinet) All years Mr Jakstins Music 1

08:30 - 10:00

 

After-School clubs

Monday        
Club Year Groups Run By Location Time
Homework Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
Craft Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
GCSE English Revision Year 11 GCSE Teachers English Block 15:00 - 15:45
Basketball All years Mr Duckworth Sports Hall 15:00 - 16:00
STEM Club Years 7 and 8 Miss Smith /Mr Cubillas SC7 14:50 - 15:35
Music - Rooms available KS4/5 Music Students Mrs McMullen/Miss Hall Music 15:00 - 16:00
         
Tuesday        
Club Year Groups Run By Location Time
Homework Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
GCSE Revision Sessions Year 11 GCSE Teachers Subject classrooms 15:00 - 15:45
Book Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
Football (Boys and Girls) All years Mr Hardy Astroturf 15:00 - 16:00
Athletics All years Mr Hardy Sports Hall 15:00 - 16:00
Trampolining All years Miss Wright Sports Hall 15:00 - 16:00
GCSE Practical Year 11 Mr Hardy Sports Hall 16:00 - 17:00
Dance All years Mrs Robson Dance Hall 15:00 - 16:00
KS4 Coursework Excellence Years 9, 10 and 11 Miss Craggs Tec 1 14:50 - 16:00
Film Club All years Mr Oakes/ Miss Wray Eng 6 15:00 - 16:00
Debate Society Years 9, 10, 11, 12, 13 Miss Morton English Block 15:00 - 15:45
Coursework Catch Up Year 10 Mrs Johnson Drama Hall 15:00 - 16:00
Acoustic Guitar All years Mr Coates (Musicworks) Music 3 15:15 - 16:30
         
Wednesday        
Club Year Groups Run By Location Time
Homework Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
Games and Anime All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
6th Form Sports Club KS5  Institute of Sport Sports Hall 15:00 - 16:00
Music - Rooms available KS4/5 Music Students Mrs McMullen/Miss Hall Music 15:00 - 16:00
         
Thursday        
Club Year Groups Run By Location Time
Homework Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
GCSE Revision Sessions Year 11 GCSE Teachers Subject classrooms 15:00 - 15:45
Games Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
Dodgeball All years PE Staff Sports Hall 15:00 - 16:00
6th Form PE drop in KS5 Mr Hardy Sports Hall 15:00 - 16:00
KS4 Advanced Catering Years 9, 10 and 11 Miss Craggs Tec 1 14:50 - 16:00
Drama Production All years Mrs Johnson Drama Studio 15:00 - 16:15
         
Friday        
Club Year Groups Run By Location Time
Homework Club All years Mrs Dixon/ TA Library 14:50 - 16:00
Music - Rooms available KS4/5 Music Students Mrs McMullen/Miss Hall Music 15:00 - 16:00